Problematyka Jądra ciemności - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wielogłosowość

Dlatego możemy mówić o wielogłosowości (czyli wielości głosów) w tej powieści. Głosy różnych postaci przenikają się. Nigdy nie możemy być do końca pewni ich autentyczności. Cała postać Kurtza zbudowana jest na zasadzie głosów – tych wydanych o nim oraz tych, które płyną od niego samego.

Poznanie siebie oraz innych

Opowiadanie porusza kwestię tego, na ile możliwe jest poznanie drugiego człowieka. Ukazuje w jaki sposób budujemy naszą wiedzę o ludziach. Marlow, zafascynowany postacią Kurtza, próbuje ułożyć jego obraz w całość. Jednakże jak wynika z powieści, w życiu wiele spraw pozostaje do końca tajemnicą. Niekiedy trudno jest dotrzeć do prawdy:
Czasami im więcej wiemy, tym więcej ogarnia nas wątpliwości. W Jądrze ciemności tych tajemnych (wymykających się pełnej próbie opisów) elementów jest wiele: tajemniczy i nieodgadniony jest kontynent Afryki; niewiele wiemy o samym narratorze, tajemnicza jest wreszcie postać Kurtza. O Kurtzu wiemy tylko tyle, ile przekazał nam Marlow.

Podróż
Tematem powieści jest także podróż. Jest to podróż nie tylko polegająca na wędrówce, na zmianie miejsc:
„przenikaliśmy wciąż głębiej i głębiej w jądro ciemności”.
Podróż ta przypomina miejscami Piekło, część Boskiej komedii Dantego. Ciemność, ból i rozpacz, z jaką Marlow spotyka się podczas podróży, jest obrazem Inferno (wł. – piekło)

Jest to także podróż poznawcza. Weryfikuje ona poglądy bohatera o świecie, ludziach oraz nim samym. Jak powiedział Marlow, znaczenie jego podróży polegało na tym, że rzuciła ona
„(...) jak gdyby pewien rodzaj światła na to, co mnie otaczało, i na moje myśli”.
Podróż ta w pewnym stopniu rozjaśnia to, co w życiu tajemnicze. Jednakże tylko w części, gdyż dusza ludzka jest nieodgadniona i nie jesteśmy w stanie do końca poznać i zrozumieć siebie oraz innych.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Jądro ciemności - streszczenie
2  Etyka Conradowska
3  Losy MarlowaKomentarze: Problematyka Jądra ciemności

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-22 17:11:41

Naprawde,lektora super omowiona,.Wszystko ukazane w sposob prosty,latwy do zrozumienia calej nowelki.Ukazuje calkiem nowe spojrzenie na to opowiadanie-GRATULUJE AUROROWI, NAPRAWDE śWIETNA ROBOTA!!!!!!!


2018-09-19 20:33:03

Swietne omowienie lektury.Nigdzie nie mogłam znaleźć nawet samego streszczenia,a teraz mam tu wszystko pięknie opracowane :) DZIEKI I ZGADZAM SIE Z OPINIA KOLEZANKI ZE TO NAPRAWDE SWIETNA ROBOTA :)


2018-09-05 22:54:02

bardzo ciekawe co piszecie chyba nie interesujecie się istotą czlowieczeństwa tzn. czuję szukam myslę Kurtz jest przestrogą przed bezrefleksyjnością dnia codziennego moim zdaniem


2018-08-21 17:31:07

co do podróży - rzeczywiście na końcu znajduje się dusza ludzka, tajemnicza i ciemna, nieodgadniona. Ale na pewno "ciemna". Conrad nie z tych którzy uważają ludzi za "z natury dobrych". Kultura uczłowiecza człowieka. Bez nakazów, zakazów, innych drogowskazów człowiek staje się groteskowym tyranem - jak Kurtz.


2011-05-02 16:48:50

Zgadzam się z Olą. Afryka w ogóle zostaje ukazana w "Jądrze ciemności" jako miejsce przerażające, wydobywające na światło dzienne najgorsze cechy człowieka, popychające wręcz do obłędu. Ta nieznana, obca kultura, oddalenie od domu i izolacja sprawiają, że Kurtz - początkowo idealista, człowiek słaby i nazbyt wrażliwy - staje się okrutnikiem, przekonanym o swojej boskości. On po prostu popada w obłęd.A słowa " Wytępić te wszystkie bestie" zostały dopisane w raporcie później, ręką- jak podkreśla narrator - słabą i drżącą, a więc wtedy, gdy Kurtz był już ciężko chory.
Streszczenia książek
Tagi: