Jądro ciemności - symboliczne znaczenie tytułu - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Symboliczne znaczenie tytułu:

Tytuł Jądro ciemności oznacza środek czarnego kontynentu, a także duszę człowieka żyjącego we współczesnej cywilizacji. ‘Ciemność’ oznacza moralne zło, jakiemu ulec można każdy człowiek. Dotyczy to zarówno Kurtza jak i Marlowa:
„Ten człowiek tkwił w nieprzeniknionej ciemności” (o Kurtzu)
‘Ciemnymi’, czyli za zacofanymi i dzikimi, nazywają kolonialiści rdzennych mieszkańców Afryki. Jądro’ interpretować można jako sens, istotę, inaczej tajemnicę ludzkiego bytu.

Conrad w swojej powieści często posługuje się kontrastem. Zestawia ciemność z jasnością, kolor biały z czarnym, nędzę z elegancją, prawdę z fałszem, itp. W powieści zdecydowanie dominuje jednak ciemność:
„A i to miejsce było jednym z ciemnych zakątków ziemi”. (Marlow o Afryce)

„Byli to ludzie dość mężni, by stawić czoła ciemności”. (Marlow o kolonizatorach)„Nie mogłem jej powiedzieć: było by się zrobiło za ciemno - beznadziejnie ciemno ...”


Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka Kurtza
2  Charakterystyka pozostałych bohaterów „Jądra ciemności”
3  Problematyka Jądra ciemnościKomentarze
artykuł / utwór: Jądro ciemności - symboliczne znaczenie tytułu


 • A ja mam pytanie co do tytułu i nie tylko. Kto to tłumaczył? Co to za cyrk żeby "Heart of darkness" przetłumaczyć jako Jądro... nie czepiam się szczegółów bo nie czytałem całości w oryginale. Rozumiem że "Horror! Horror!" to Zgroza! Zgroza!, bo 100 lat temu może w Polsce słowo horror nie było popularne. No ale słowo 'serce' to chyba w języku polskim jest od dawna. A ten tytuł po polsku brzmi tak ohydnie że się czytać nie chce. Pozwoliłem sobie według tej logiki przetłumaczyć pewien cytat z Mickiewicza na polski - "Miej jądro i patrzaj w jądro"
  Pietia (pietia_88 {at} o2.pl)

 • To najlepsza strona tego typu w całym necie. Wszystkie texty jakie tu znajdujemy są na wysokim poziomie ( wyższym niż w szkole ) Więc może zamiast się czepiać czyjejś pracy należałoby podziękować za jej wykonanie. Pół mojej klasy zalicza klasówki z lektur na podstawie informacji z tej strony.
  Afro (afrowy {at} o2.pl)

 • Przperaszam, ale skoro jesteś taki genialnym i dogłębnym intepretatorem dzieł Conrada - zakłamanego humanisty - to co za przeproszeniem robisz na stronie przeznaczonej dla ludzi którzy chcą w życiu osiągnąc coś więcej niż skończyć jako humanista upajający się własną niedolą, niedocenieniem oraz pozorującym prawdziwą pracę?
  Tomek ()

 • jeden spośród cytatów, które tu znalazłem, ma istotne znaczenie w tej powieści.. ale nawet nie potraficie go wyjaśnić.. tak niezwykłego twórce traktować w taki sposób.. Jądro ciemności niesie tak niezwykła treść.. tak ogromne wartości.. a wy to wszytsko tak spłycacie.. i potem sie dziwic, że ludzie nie lubią czytać.. jak w interpretacji taki chłam im sie wciska.. gdybym myslał tak jak autorzy tego opracowania nienawidizłbym Conrada i ludzi jego pokroju.. gratuluje powierzchowności
  krop ()


Tagi: