Jądro ciemności - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Część II

Marlow, leżąc na pokładzie parowca, słyszy rozmowę kierownika wyprawy i jego siostrzeńca, dotyczącą Kurtza. Mówią o nim jako o „tym człowieku”, są przerażeni jego wpływami oraz tym, że jeden człowiek tak potrafi „wodzić wszystkich na pasku”. Z dalszych pourywanych zdań, Marlow domyśla się, że mówią o jeszcze innym konkurencie. Spiskują, chcą się go jak najszybciej pozbyć. Uważają, że w tym miejscu nie muszą przestrzegać żadnych zasad etyki. Wygrywa ten, kto silniejszy. W Afryce są oni bezkarni:
„Wszystko, wszystko można zrobić w tym kraju (...) Nikt tutaj, rozumiesz, t u t a j, nie może zachwiać twojego stanowiska. A dlaczego? Bo wytrzymujesz ten klimat, przetrwasz ich wszystkich”.
Marlow wraz z towarzyszami wyrusza w dalszą drogę, wiodącą ku stacji Kurtza. Podróż jest bardzo męcząca. Czasami parowiec sięgał mielizny. Załoga zaciągnęła więc na statek kilkoro olbrzymich mężczyzn, ludożerców, którzy pomagali w pracy. Ziemia, którą widzi Marlow wydaje mu się nieziemska. Przypomina potwora. Jednakże ludzie, rdzenni mieszkańcy Afryki, nie wydają mu się nieludzcy. Przygląda się z uznaniem pracy „dzikusa” – palacza.

W jednym z miejsc odnajdują księgę żeglarską i tajemniczą wiadomość, by się spieszyli, ale płynęli ostrożnie. Podczas dalszej drogi zaatakowani zostają przez grupę tubylców. Ginie sternik oraz palacz.

Marlow coraz częściej rozmyśla nad postacią Kurtza. Pojawia się domniemanie, że zmagający się z chorobą Kurtz, może już nie żyć. Marlow jest rozczarowany. Celem jego ostatniej wędrówki była chęć spotkania z tym tajemniczym człowiekiem. Kurtz jawi mu się przede wszystkim jako głos, gdyż ze wszystkich jego talentów największy zdawał się ten, będący umiejętnością mówienia. Siła jego oddziaływania tkwiła w słowach, jakimi operował: w ich sile i zapale. Marlow stworzył sobie w wyobraźni jego wizerunek jako człowieka niezwykle utalentowanego, owładniętego ideą niesienia postępu i cywilizacji dzikim ludom. Z opowieści Marlowa dowiadujemy się jednak, że Kurtz dostał jeszcze w Europie zlecenia przygotowania referatu, będącego wytyczną dla organizacji o nazwie ‘Towarzystwo Tępienia Dzikich Obyczajów’. Wśród wszelkich altruistycznych nakazów, dotyczących działań na terenach ‘dzikich’, przesłanie było proste i zarazem okrutne: sprowadzało się do wytępienia wszystkich tubylców. Marlow zdaje sobie sprawę z siły oddziaływania Kurtza.
„Miał władzę pociągania za sobą dusz – przez czar czy też grozę – w straszliwy, szatański taniec na własną cześć”.
I on sam pozostaje pod jego wrażeniem.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Kolonializm w „Jądrze ciemności”
2  Losy Marlowa
3  Charakterystyka pozostałych bohaterów „Jądra ciemności”Komentarze
artykuł / utwór: Jądro ciemności - streszczenie


 • Zdzisław, ten wielki polski poeta rozpoczyna "Pana Tadeusza" słowami "Litwo, ojczyno moja...", ponieważ urodził się na Litwie, która wtenczas należała do Polski
  jjjjjj ()

 • Ja wielkiej radości z czytania poezji Mickiewicza czy Słowackiego nie czerpię. Może i nie jestem wielkim patriotom to prawda zdzisiu xD ale moze naucz sie "odmieniowywac koncufki" pisze sie "nie jestem wielkim patriotą" l.poj
  nie czytam lektur tylko streszczenia ()

 • haha! Kurczę niby LO, a ludzie dalej niedokształceni... Litwa była wtedy przyłączona do Polski, a że Mickiewicz pochodził właśnie z tamtych rejonów to inwokację rozpoczyna od słowa "Litwa". A co do tego, że nic nie robił, gdy Polacy cierpieli to na pewno nie był jedyny. Grono osób nawet pióra nie wzięło do ręki:)
  Anonim ()

 • zdzisław, widać ze nie uważałes na lekcjach jezyka polskiego. Znaczenie Mickiewicza było przeogromne dla Polaków w tamtym czasie, moze i sam nie brał udziału w walkach wyzwolenczych Polaków, ale ukazywał sens cierpienia Polaków. Nadawał im wyjątkowości. Co napewno podnosilo na duchu naród cały. Zreszta jakbys czytal własnie Epilog Pana Tadeusza to bys sie przkonał jak zle mu bylo z tym faktem ze nie bral udzialu w powstaniu.Juz nie bede wspominał o tym dlaczego pisarz inwokacje zaczyna od "Litwo!Ojczyzno moja..." bo to sie w gimnazjum o tym mowi.
  Orcio (samspam93 {at} wp.pl)

 • Jedno zdanie podsumowujące. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Dopiero potem docenicie to co teraz czytacie, zrozumiecie sens czytania tak różnorodnych lektur. Bo każdy człowiek jest inny, ma inne wyobrażenia. To dobrze, że każdy ma swoje zdania. Ale panie i panowie czy człowiek żyjący w tych czasach prowadzi rozmowę na tym poziome kulturalnym??? Tak wrzucacie tym poetom, w dodatku naszym Polskim a spróbujcie napisać coś lepszego? hmmm??? Szczerze mówiąc zastanówcie się dlaczego jest tak różnorodna tematyka tych lektur i nie skupiajcie się na słowach jakich w tamtych czasach używano ale przede wszystkim na przekazie. I nie oceniajcie bo to były czasy w których nie tak jak teraz każdy miał wolność słowa i w ogóle. A poeta musiał jakoś dotrzeć do czytelników. A my nie wiemy jak tak naprawdę było możemy sobie tylko wyobrażać.I m. in. ku temu służą te książki. Każda książka ukazuje coś co warto odkryć....hmm
  Mrówka ()

 • {at} zdzislaw- jesli nie masz odpowiedniej wiedzy, to sie nie wypowiadaj. Wlasnie takie watpliwosci wynikajace z biografii lub lektury, jak np dlaczego Mickiewicz nie uczestniczyl w powstaniu, SPRAWDA sie samemu w inernecie, a nie zostaje sie w niewiedzy i wypisuje glupoty w internecie. Z tego co pamietam, a podkreslam- nie pamietam tego dokladnie, jesli pisze zle, to poprawcie- to wlasnie Mickiewicz chcial przedostac sie na tereny powstania, ale mu sie nie udalo. Do tego, gdyby go ruskie zlapaly, byloby po nim, bo juz klopoty wczesniej mial. Rozpatrywanie Mickiewicza jako Litwina- coz, jak chcesz, to tak uwazaj. A co z Kopernikiem, Samuelem Linde, albo np Josephem Conradem? Polacy, czy nie?
  ~h (-)

 • zgroza totalna ogarnia człowieka, kiedy czyta takie komentarze. Najlepiej, żeby w kanonie lektur szkolnych znalazł się Harry Potter i Zmierzch. Ja radzę najpierw przeczytać Pana Tadeusza, albo Dzidy w całości, a dopiero potem wygłaszać komentarze na ich temat, bo przeczytawszy streszczenie człowiek o dziele nie jest w stanie powiedzieć nic. Komentarze typu "Mickiewicz był pijakiem, ćpunem, i zaczyna inwokację od apostrofy ku Litwie, Słowacki nie brał udziału w powstaniu itd." sprawiają, że ogromnie mi żal, bo przy takim stopniu ignorancji, Polska nieprędko wydźwignie się z kryzysu europeizacji. Boże, żebyście wy poczytali coś wartościowego, a nie same gówno...
  xxx ()

 • Ja wielkiej radości z czytania poezji Mickiewicza czy Słowackiego nie czerpię. Może i nie jestem wielkim patriotom, ale wmawianie Polakom, jacy to oni całe życie byli prześladowani, jak to Polska niczym Chrystus musiała odkupić cały świat jest po prostu śmieszne. Nie tylko Polacy mają ciężką historię, nie tylko Polacy uczestniczyli w wojnach, nie tylko Polacy nie mieli niepodległego państwa, ale tylko Polacy są narodem wybranym do cierpienia. Szczytem hipokryzji zaś w wykonaniu Mickiewicza czy Słowackiego jest wspieranie słowem rodaków w walkach narodowo-wyzwoleńczych samemu nie biorąc udziału w owych walkach. Jak Polacy walczyli o niepodległość to Mickiewicz siedział sobie wygodnie gdzieś we Francji, pomijając już fakt, że Mickiewicz, wielki polski poeta rozpoczyna "Pana Tadeusza" słowami "Litwo, ojczyno moja..."
  Zdzisław ()

 • CYT: "...czytania Ciężkich Lektur, czy nie możemy zamiast tego czytać normalne ksiązki, napisane w wspołczesnym języku? A nie, np. Pan Tadeusz, pamietam to doskonale to byla taka masakra, ze gdyby nie streszczenie w ogoule nic, bym z niego nie zrozumial, to po co cos takiego w ogule istnieje?..." ISTNIEJE CHCIAŻ BY PO TO, ŻEBYŚ GŁABIE WIEDZIAŁ JAK PISZE SIĘ "W OGÓLE"!
  Kinga (kinga9228 {at} wp.pl)

Tagi: